Narodil se 11.září roku 1971 ve Vsetíně. U kolébky mu stály tři sudičky, z nichž měla právo největší volby paní Hudba. A její proroctví se začalo naplňovat v době, kdy tento malý klučina vstoupil na první stupeň základní školy. Už jako malý chlapec se Jarek projevoval jako hudebně založené dítko, sotva dorazil domů ze školy, hodil aktovku do kouta, pustil magneťák a do večera u něj řval a řval. Jiní kluci čutali do balónu na plácku, Jarek doma zpíval.

Hudba zvítězila nad vším, a právě tímto rozhodnutím Jarek odstartoval svou dráhu. Spolu se svými vrstevníky tehdy založil první kapelu GRAF

Když se posuneme o nějaký čas dál, dostaneme se do doby, kdy Jarek končí základní školu a jde do učení. Lektoři se hodně divili, proč nejde Jarek se svým prospěchem studovat třeba na gymnázium, ale jen on sám věděl, že tímto způsobem se bude moci muzice věnovat maximálně. Hudba zvítězila nad vším, a právě tímto rozhodnutím Jarek odstartoval svou dráhu. Spolu se svými vrstevníky tehdy založil první kapelu GRAF, ve které ovšem nepůsobil jako frontman, ale jako bubeník. K bicím měl Jarek odjakživa vztah větší než k ostatním nástrojům, takže to byl celkem logický krok. On sám říkal, že jej to bavilo víc než cokoliv jiného, ale tuto skutečnost utnul člověk z hudební branže, který se jednoho dne objevil na zkoušce Jarkovy kapely. Jakmile totiž uslyšel Jarka zpívat, okamžitě mu doporučil přesunout se k mikrofonu. A u něj Jarek zůstal až dodnes.

Koncem první poloviny roku 1991 tedy Jarek odchází do skupiny Premier, kterou po roce opouští a zakládá zcela nový projekt s názvem Argema

Netrvalo dlouho a Jarek získal první angažmá v kapele Gryfis a záhy poté přišlo lano do tehdy již plně profesionálního Leopardu. Tady se zvěsti o jeho pěveckých kvalitách začaly šířit jako lavina, a tak další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat. Následovala kapela Kosovci a tady si jej vyhlédl manager populárního zlínského Premieru. Koncem první poloviny roku 1991 tedy Jarek odchází do skupiny Premier, kterou po roce opouští a zakládá zcela nový projekt s názvem Argema, kapelu, již vtiskne svým rukopisem nezapomenutelný charakter dodnes oblíbený u spousty posluchačů. Už na jejím prvním albu, které nese symbolický název Poprvé, Jarek ukazuje, co za poklad se skrývá v jeho hrdle. Pecky, jako Ukrytá, Rány a samozřejmě valčíkovka Jarošovský pivovar, jehož je Jarek spoluautorem, baví publikum po celé republice. Hlavně poslední jmenovaná skladba ovládla žebříčky hitparád a láme rekordy. Jarek s Argemou v zádech vyprodává sály a stoupá výš a výš. Důkazem toho je druhá deska Z Prlova do N.Y.C., jejíž největší hit je znovu korunován samotným vrcholem našich hitparád.

Proto jako blesk z čistého nebe působí zpráva, že je Jarek z takto rozjetého projektu, z nepochopitelných a nikdy nespecifikovaných důvodů vyhozen

V mezidobí těchto dvou alb stihne ještě Jarek natočit cédéčko světových rockových hitů Vykopávky se skupinou Vivian. Následuje další deska s Argemou plná pomalých písní s názvem Pomaláče, i na tomto albu je hit, který se dostává do popředí našich hitparád, a sice Všední den. Následuje maxisingl Jaroshow, spousty televizních vystoupení, nabité sály, vítězství v hitparádách. Proto jako blesk z čistého nebe působí zpráva, že je Jarek z takto rozjetého projektu, z nepochopitelných a nikdy nespecifikovaných důvodů vyhozen!!! Nastává otázka, co dál? Zpěvák Filgasova formátu nemá problém najít si angažmá v jiné zajeté kapele, ale on sám cítí, že je čas okořenit svou kariéru další vlastní tvorbou a v tomto duchu se ubírají jeho následující kroky. 

Jarek poskládá kapelu a natočí první desku

Jarek poskládá kapelu a natočí první desku, která ještě nese prvky toho, čím dostal nahoru i Argemu, ale přesto je v něčem jiná, Giogollo. Už coby velmi populární zpěvák ukazuje, jak jeho pecka Já ti odpouštím rád opět zbourá žebříčky hitparád a totéž napodobuje i další skladba, Přísloví. Brzy poté Jarek vydává i druhou desku Ženský rády maj, na které jsou skladby, ke kterým natočí další dva skvělé videoklipy, díky kterým je stále na očích českému publiku a jeho třetí deska během tří let – Buď jen má, opět skvěle boduje. I díky této placce je Jarek stále pod září reflektorů a kamer a stále více se vrývá do srdcí svých fanoušků. Toto období vrcholí jeho poslední deskou, Území hříchů, vydanou v roce 1999. Jde o asi nejrockovější Filgasovo album a některé singly dokáží pořádně zahýbat s publikem. Píseň Území hříchů patří k nejhranějším skladbám českého éteru a zlatým hřebem této desky lze nazvat duet nazpívaný společně s jednou z našich vůbec nejlepších zpěvaček Věrou Špinarovou, Loučení.

Jarek přemítá, ale nakonec vyslyší především hlasy fanoušků a chce to s Argemou ještě jednou zkusit.

Začátkem milénia přijímá Jarek nabídku k hostování ve skupině Bagr, kde stráví pár krásných let a natočí zde album Tisíckrát. Stejnojmenný singl opět vítězí v několika hitparádách a Bagr díky Jarkovi zažívá své nejlepší časy. Po nabídce vzkřísit z mrtvých tehdy již nehrající kapelu Premier Jarek neváhá, vrací se do Zlína, dá dohromady partičku skvělých muzikantů a po roce je na trhu nová placka Premieru s názvem Free. I tady najdeme nádherné skladby okořeněné úžasnými Jarkovými vokály, které si již od prvních alb vždy zpívá sám, viz. skvěle vokálově zpracovaná píseň Nejsi. A jelikož se Premieru daří, opět přispěchá s již snad desátou nabídkou nad propastí tápající Argema. Jarek přemítá, ale nakonec vyslyší především hlasy fanoušků a chce to s Argemou ještě jednou zkusit. Megacomeback se vydařil, mezi fans se traduje, že Filgas je zkrátka srdce Argemy a tuto skutečnost začíná Jarek potvrzovat na každém vystoupení, na každé nazpívané písni. Album Čas se zbláznil získává ocenění Zlatá deska za skvělý prodej, Argema znovu vyprodává sály a je na vrcholu. Důkazem toho je ocenění v anketě Český slavík Mattoni, kde jako kapela získává ocenění Skokan roku 2007. Následující rok stejného ocenění dosahuje i Jarek sám v kategorii zpěvák, kterému při slavnostním vyhlášení cenu předává mistr KAREL GOTT. Skokan roku 2008 ukázal, že umí čím dál víc a natáčí s Argemou živé DVD, na kterém je koncert z festivalu Noc plná hvězd v Třinci.

Rok 2012 je zcela ve znamení příprav, Jarek začíná vystupovat sólově na halfplayback a pracuje na nových písních

Poté nazpívá dlouho očekávané album Scházím ti já, přispěje ještě dvěma novými singly na album Pomaláče Best of a pomalu se posunuje tam, kde mu je nejlíp. Než se ale naplno pustí do své sólové kariéry, hostuje ještě půl roku ve skupině REACH, kde mimo jiných natočí skvělou baladu Šeptání do ticha a k ní následně i videoklip. Rok 2012 je zcela ve znamení příprav, Jarek začíná vystupovat sólově na halfplayback a pracuje na nových písních. Jedna z nich, hitovka Tvá kouzla znám, která spatří světlo světa v roce 2013, se stává rychle neodmyslitelnou součástí jeho klubového turné JAREK FILGAS 2013! 

V roce 2020 kluci natáčí první demosnímky na dlouho očekávané Jarkovo nové sólové album

V letech 2014 – 2017 Jarek pokračuje čistě jako sólista, objíždí republiku se svým programem plným hitů, nadále skládá materiál na další sólové album, ale v hlavě mu už hlodá myšlenka na návrat na velká pódia s kapelou v zádech. A toto se naplňuje s příchodem roku 2018. Jarek se spojuje s těmi nejlepšími muzikanty, které za svou kariéru potkal, vzniká seskupení s názvem JFB (Jarek Filgas Band) a přichází čas dát lidem znovu plnými doušky ochutnat rockovou manu tak, jak to umí jen Jarek a jeho spoluhráči. V roce 2020 kluci natáčí první demosnímky a následně i prvních šest písní na dlouho očekávané nové album Jarek Filgas Bandu. V letech 2022 a hlavně v roce 2023 je album postupně dotáčeno tak, aby mohlo spatřit světlo světa v roce 2024. Bude podpořeno novými videoklipy, jeden k písni „Možná se rouhám“ už je natočen, další přijdou zároveň s vydáním alba a samozřejmě bude vše podpořeno následným turné.